سینه ,سرطان ,درمان ,انجام ,توده ,بافت ,سرطان سینه ,درمان سرطان ,سینه سرطان ,بیماری سرطان ,پوست سینه ,سینه درمان سرطان ,بررسی آزمایشگاهی فرستاده ,

سرطان سینه

سرطان سینه,بیماری سرطان سینه,سرطان سینه در بارداری,علائم سرطان سینه,درمان سرطان سینه,درمان سرطان سینه با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان سرطان سینه,سرطان سینه را چگونه درمان کنیم,سرطان سینه در کودکان,سرطان سینه در بزرگسالان,سرطان سینه در نوزادان,سرطان سینه در بهار,سرطان سینه در تابستان,سرطان سینه در پاییز,سرطان سینه در زمستان,آشنایی با سرطان سینه,همه چیز در مورد سرطان سینه,سرطان سینه واگیردار است,سرطان سینه و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان سرطان سینه

سرطان سینه,علائم سرطان سینه,نشانه های سرطان سینه,عوامل سرطان سینه

 

سرطان سینه چیست؟

به گزارش بی اس ام اس سرطان سینه، رشد مهار نشده‌ی سلولهای غیر طبیعی است که در نواحی مختلف سینه ایجاد می شود. سرطان سینه ممکن است در بافتهای مختلف سینه مانند مجاری‌ای که شیر را انتقال می‌دهند، در بافت تولید کننده‌ی شیر و در بافت غیر غددی رخ دهد.  سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین سرطان شایع در زنان است. هر ساله تعداد زیادی از مبتلایان به سرطان سینه تشخیص داده می‌شوند و تعدادی نیز جان خود را از دست می‌دهند. خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن بیشتر می شود.  در حدود سه چهارم از موارد بیماری سرطان سینه در زنان بالای 50 سال ایجاد می شود.  

به جز سن سایر عوامل خطر شامل این موارد هستند:

 سابقه‌ی فامیلی سرطان سینه

 سابقه‌ی قبلی ابتلا به سرطان سینه و یا برخی موارد غیر طبیعی دیگر در بافت سینه

 افزایش مواجهه زنان با هورمون استروژن که در شرایط زیر رخ می دهد:

بروز اولین دوره‌ی قاعدگی قبل از 13 سالگی. یائسگی بعد از 51 سالگی. استفاده از درمان جایگزینی هورمون با استروژن. افرادی که در طول زندگی باردار نشده‌اند و یا اولین بارداری آنها بعد از 30 سالگی بوده است. اضافه وزن و چاقی خصوصاً بعد از یائسگی. مصرف الکل نیز از عوامل ابتلا به سرطان سینه است. زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کم از عوامل دیگر ابتلا به سرطان سینه استاگرچه این بیماری سرطان سینه در زنان بسیار شایع‌تر است اما در مردان نیز روی می‌دهد.

علائم سرطان سینه:

علائم سرطان سینه شامل این موارد هستند: وجود توده و یا افزایش ضخامت در سینه و یا ناحیه‌ی زیر بغل، ترشح شفاف یا خونی از سینه، پوسته‌ریزی در نوک سینه، فرو رفتن نوک سینه به داخل، قرمزی و یا تورم سینه، فرو رفتگی پوست سینه که در آن پوست، حالتی شبیه به پوست پرتقال پیدا می کند. وقوع تغییر شکل سینه که موجب متفاوت شدن آن با سینه‌ی دیگر شود.   زخم در پوست سینه که بهبود پیدا نکند ،از علائم دیگر سرطان سینه است.

 

تشخیص سرطان سینه:

تشخیص سرطان سینه-پزشک شما در باره‌ی عواملی که خطر بروز سرطان سینه را افزایش می دهد سوال می کند.  مخصوصاً اگر سابقه‌ی فامیلی بیماری سرطان سینه وجود داشته‌باشد. سوالاتی نظیر:احساس توده یا افزایش ضخامت در سینه، تو رفتگی نوک سینه و یا ترشح از نوک سینه، تورم و یا تغییر در شکل ظاهری سینه،  قرمزی یا فرو رفتگی پوست سینه و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل.اگر در معاینات توده‌ای یافت شود و یا در عکسهای رادیولوژی بافت غیر طبیعی وجود داشته‌باشد پزشک شما ارزیابی بیشتر را برای بررسی سرطان سینه احتمالی توصیه خواهد کرد.در برخی موارد قدم بعدی بررسی سونوگرافی است تا قوام توده را مشخص کند.  سونوگرافی نشان می‌دهد که توده یک بافت توپر و سفت است و یا اینکه یک کیست پر از مایع و غیر سرطانی است.

سرطان سینه,علائم سرطان سینه,نشانه های سرطان سینه,عوامل سرطان سینه

سرطان سینه

 اگر توده سفت باشد پزشک نمونه‌برداری را توصیه می کند. این به این معنی است که بافت غیر طبیعی برای بررسی آزمایشگاهی فرستاده می‌شود.ممکن است بدون انجام سونوگرافی نمونه برداری انجام شود. ممکن است از توده نمونه‌برداری شود و یا کل توده برای بررسی آزمایشگاهی فرستاده شود. نمونه‌برداری وجود سرطان سینه را اثبات می‌کند.  

دوره‌ی بیماری سرطان سینه:

سرطان سینه تا زمانی که درمان نشود رشد می‌کند و منتشر می‌شود.

پیشگیری از سرطان سینه:

پیشگیری از سرطان سینه-اگرچه این اقدامات مصون ماندن ازسرطان سینه را تضمین نمی‌کنند اما به پیشگیری از آن کمک می‌کنند.سیگار نکشید وزن خود را در حد طبیعی و مناسب حفظ کنید برای پیشگیری از سرطان سینه مرتب ورزش کنید. مصرف الکل را محدود کنید.   برای پیشگیری از سرطان سینه ،رژیم غذایی سالمی داشته باشید که حاوی مقادیر زیادی از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی،  کلم و گل کلم باشد. در حال حاضر توصیه سازمانهای تحقیقاتی- بهداشتی بیانگر تشویق افراد به انجام معاینه فردی و یا عدم انجام آن نیست.  اما اگر سن شما زیر 40 سال است هر سه سال یک بار و در صورتی که بالای 40 سال دارید هر ساله باید توسط پزشک معاینه شوید.   بررسی رادیوگرافی سینه یا ماموگرافی را به صورت مرتب انجام دهید.  ماموگرام می‌تواند سرطان سینه را 5-2 سال پیش از اینکه تبدیل به یک توده‌ی قابل لمس شود نشان دهد. اگرچه بر سر تناوب انجام ماموگرافی‌ها اختلاف نظر وجود دارد، اما بسیاری از متخصصان همچنان توصیه می‌کنند که زنان بالای 40 سال سالیانه یک ماموگرافی انجام دهند.   محققان اختلال در برخی ژنها را در بروز سرطان سینه‌ی ارثی موثر می‌دانند و زنانی که سابقه‌ی فامیلی بروز بیماری را دارند باید مشاوره‌ی ژنتیکی داشته‌باشند.

سرطان سینه,علائم سرطان سینه,نشانه های سرطان سینه,عوامل سرطان سینه

درمان سرطان سینه:

درمان سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. ممکن است درمان جراحی به صورت برداشتن جزئی تا کامل سینه انجام شود و درمانهای مکمل مانند درمان دارویی، درمان هورمونی، شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام گیرند…/ سیمرغ

سرطان سینه


از نصرت پند گیر منبع اصلی مطلب : از نصرت پند گیر
برچسب ها : سینه ,سرطان ,درمان ,انجام ,توده ,بافت ,سرطان سینه ,درمان سرطان ,سینه سرطان ,بیماری سرطان ,پوست سینه ,سینه درمان سرطان ,بررسی آزمایشگاهی فرستاده ,
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : سرطان سینه